  • IMSA-11600S-10D-GFN4
IMSA-11600S-10D-GFN4
advertisement
Manufacturer No:
IMSA-11600S-10D-GFN4
Manufacturer:
IRISO USA Inc.
HK JDW NO:
388-IMSA-11600S-10D-GFN4
Package:
Description:
11600 Series FFC, FPC Contacts, Vertical - 1 Sided Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 10 Positions Surface Mount Gold 0.5A
Quantity:
In Stock : 12229
Step5Bar-code shipping tag
IMSA-11600S-10D-GFN4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    11600
  • Feature
    Solder Retention
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    10
  • Voltage - Rated
    50V
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Contact Finish
    Gold
  • Housing Color
    Natural
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Vertical - 1 Sided
  • Cable End Type
    Notched
  • Contact Finish Thickness
    3.94μin 0.10μm
  • Height Above Board
    0.236 6.00mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm