  • IMS05WDST6R8K40
IMS05WDST6R8K40
advertisement
Manufacturer No:
IMS05WDST6R8K40
HK JDW NO:
873-IMS05WDST6R8K40
Datasheet:
IMS05WDST6R8K40
Step5Bar-code shipping tag
IMS05WDST6R8K40
  • Material - Core
    Iron
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    IMS-5WD-40
  • Size / Dimension
    0.164Diax0.450L 4.17mmx11.43mm
  • Tolerance
    ±10%
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    Shielded
  • Construction
    Cylindrical
  • Lead Length
    33.02mm
  • Lead Diameter
    0.508 mm
  • Inductance
    6.8μH
  • DC Resistance (DCR)
    680mOhm Max
  • Max DC Current
    680mA
  • Frequency - Self Resonant
    51MHz
  • Q @ Freq
    40 @ 7.9MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    40
  • Inductance Frequency - Test
    7.9MHz