  • IMS05WDBH560J40
IMS05WDBH560J40
advertisement
Manufacturer No:
IMS05WDBH560J40
HK JDW NO:
873-IMS05WDBH560J40
Datasheet:
IMS05WDBH560J40
Step5Bar-code shipping tag
IMS05WDBH560J40
  • Type
    Parameter
    Select All
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    TUBULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    IMS-5WD-40
  • Size / Dimension
    0.164Diax0.450L 4.17mmx11.43mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Cylindrical
  • Current Rating
    390mA
  • Military Standard
    Not
  • Lead Length
    33.02mm
  • Lead Diameter
    0.508 mm
  • Inductance
    56μH
  • Test Frequency
    2.5MHz
  • DC Resistance (DCR)
    2.2Ohm Max
  • Max DC Current
    390mA
  • Frequency - Self Resonant
    24MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Q @ Freq
    40 @ 2.5MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    40
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Current - Saturation
    170mA
  • DC Current
    390mA