  • IMS05EB682K
IMS05EB682K
advertisement
Manufacturer No:
IMS05EB682K
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-IMS05EB682K
Package:
Axial
Datasheet:
IMS05EB682K
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IMS05EB682K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    TUBULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    IMS-5
  • Size / Dimension
    0.162Diax0.410L 4.11mmx10.41mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
  • HTS Code
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Cylindrical
  • Current Rating
    27A
  • Military Standard
    Not
  • Lead Length
    36.57mm
  • Lead Diameter
    0.635 mm
  • Inductance
    6.8mH
  • Test Frequency
    250kHz
  • DC Resistance (DCR)
    111Ohm Max
  • Max DC Current
    27mA
  • Frequency - Self Resonant
    660kHz
  • Q @ Freq
    40 @ 250kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    40
  • Current - Saturation
    16mA
  • DC Current
    27mA