  • IMS02WWDEB101K40
IMS02WWDEB101K40
advertisement
Manufacturer No:
IMS02WWDEB101K40
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-IMS02WWDEB101K40
Package:
Axial
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IMS02WWDEB101K40
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Material - Core
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    IMS-2WWD-40
  • Size / Dimension
    0.133Diax0.335L 3.38mmx8.51mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    280mA
  • Packing Method
    Bulk
  • Shielding
    Shielded
  • Construction
    Cylindrical
  • Lead Length
    33.02mm
  • Lead Diameter
    0.508 mm
  • Inductance
    100μH
  • DC Resistance (DCR)
    4.1Ohm Max
  • Frequency - Self Resonant
    15MHz
  • Q @ Freq
    43 @ 2.5MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    43
  • Inductance Frequency - Test
    2.5MHz
  • Current - Saturation
    100mA
  • Rated Current-Max
    0.28A