  • IMC1210BN18NM
IMC1210BN18NM
advertisement
Manufacturer No:
IMC1210BN18NM
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-IMC1210BN18NM
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
IMC1210BN18NM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IMC1210BN18NM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Supplier Device Package
    1210
  • Material - Core
    Non-Magnetic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    IMC-1210
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.49mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Wirewound
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Wirewound
  • Current Rating (Amps)
    624mA
  • Shielding
    Unshielded
  • Depth
    2.69mm
  • Current Rating
    624mA
  • Inductance
    18nH
  • Test Frequency
    50MHz
  • DC Resistance (DCR)
    180mOhm Max
  • Max DC Current
    624mA
  • Frequency - Self Resonant
    1GHz
  • Q @ Freq
    30 @ 50MHz
  • Inductance Frequency - Test
    50MHz
  • Height
    2.41mm
  • Height Seated (Max)
    0.095 2.41mm
  • Length
    3.2004mm
  • Width
    2.4892mm