  • IL-Z-14S-S125C3
IL-Z-14S-S125C3
advertisement
Manufacturer No:
IL-Z-14S-S125C3
Manufacturer:
JAE Electronics
HK JDW NO:
398-IL-Z-14S-S125C3
Package:
Datasheet:
IL-Z-14S-S125C3
Description:
1 Rows Receptacle Bulk 14 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp IL-Z Nylon
Quantity:
In Stock : 6201
Step5Bar-code shipping tag
IL-Z-14S-S125C3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Free Hanging, PCB
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Housing Material
    Nylon
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    IL-Z
  • Published
    2003
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    14
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    500V
  • Fastening Type
    Friction Lock
  • Contact Type
    Female Socket
  • Pitch
    0.049 1.25mm
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    4.3mm
  • Current Rating
    1A
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Number of Contacts
    14
  • Contact Gender
    Female
  • Contact Resistance
    20mOhm
  • Insulation Resistance
    100MOhm
  • Note
    Contacts Not Included
  • Wire Gauge (Max)
    28 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    30 AWG
  • Wire/Cable Gauge
    28 AWG
  • Number of Poles
  • Contact Termination
    Crimp
  • Length
    18.95mm
  • Width
    3mm