  • IL-WX-20SB-VF-A1-BE
IL-WX-20SB-VF-A1-BE
advertisement
Manufacturer No:
IL-WX-20SB-VF-A1-BE
Manufacturer:
JAE Electronics
HK JDW NO:
398-IL-WX-20SB-VF-A1-BE
Package:
Description:
2 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Surface Mount Bulk Gold Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled 20 Positions Forked
Quantity:
In Stock : 1874
Step5Bar-code shipping tag
IL-WX-20SB-VF-A1-BE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    IL-WX
  • Published
    2004
  • Feature
    Board Guide, Solder Retention
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    20
  • Applications
    General Purpose
  • Number of Rows
    2
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Type
    Forked
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Insulation Height
    0.128 3.25mm
  • Style
    Board to Board
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.031 0.80mm
  • Insulation Color
    Black
  • Row Spacing - Mating
    0.059 (1.50mm)
  • Stack Height (Mating)
    4.5mm