  • IL-FPR-U33S-HF-N1
IL-FPR-U33S-HF-N1
advertisement
Manufacturer No:
IL-FPR-U33S-HF-N1
Manufacturer:
JAE Electronics
HK JDW NO:
398-IL-FPR-U33S-HF-N1
Package:
Datasheet:
IL-FPR-U33S-HF-N1
Description:
IL-FPR Series FPC Contacts, Top Tray 0.020 0.50mm Solder 33 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -40°C~85°C 0.5A per Contact
Step5Bar-code shipping tag
IL-FPR-U33S-HF-N1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
  • Actuator Material
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    IL-FPR
  • Published
    2004
  • Feature
    Zero Insertion Force (ZIF)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    33
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • Current Rating (Amps)
    0.5A per Contact
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Current Rating
    500mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Lead Pitch
    500μm
  • Number of Contacts
    33
  • Housing Color
    Black
  • Flat Flex Type
    FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Top
  • Cable End Type
    Tapered
  • Locking Feature
    Slide Lock
  • Actuator Color
    White
  • Height Above Board
    0.075 1.90mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm