  • IL-312-A100S-VF-A1
IL-312-A100S-VF-A1
advertisement
Manufacturer No:
IL-312-A100S-VF-A1
Manufacturer:
JAE Electronics
HK JDW NO:
398-IL-312-A100S-VF-A1
Package:
Description:
Receptacle, Outer Shroud Contacts Strip 2 Rows 0.020 0.50mm Surface Mount 100 Positions IL-312 Gold SMD/SMT
Quantity:
In Stock : 7437
Step5Bar-code shipping tag
IL-312-A100S-VF-A1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Packaging
    Strip
  • Series
    IL-312
  • Published
    2003
  • Feature
    Solder Retention
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Connector Type
    Receptacle, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    100
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Orientation
    Straight
  • Current Rating
    300mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Contact Finish Thickness
    3.94μin 0.10μm
  • Height Above Board
    0.085 2.16mm
  • Stack Height (Mating)
    2.5mm 3mm
  • Stack Height
    2.15mm