  • IKW40N120H3FKSA1
IKW40N120H3FKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IKW40N120H3FKSA1
HK JDW NO:
376-IKW40N120H3FKSA1
Datasheet:
IKW40N120H3FKSA1
Description:
IGBT 1200V 80A 483W TO247-3
Step5Bar-code shipping tag
IKW40N120H3FKSA1
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Published
    2008
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power - Max
    483W
  • Reverse Recovery Time
    355ns
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    80A
  • Turn On Time
    78 ns
  • Test Condition
    600V, 40A, 12 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.4V @ 15V, 40A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    414 ns
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Gate Charge
    185nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    160A
  • Td (on/off) @ 25°C