  • IKFW75N60ETXKSA1
IKFW75N60ETXKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IKFW75N60ETXKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IKFW75N60ETXKSA1
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IKFW75N60ETXKSA1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IKFW75N60ETXKSA1
  • Series
    TrenchStop™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    178W
  • Reverse Recovery Time
    107ns
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    600V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    80A
  • Test Condition
    400V, 75A, 5 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2V @ 15V, 75A
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Gate Charge
    440nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    225A
  • Td (on/off) @ 25°C
    33ns/340ns
  • Switching Energy
    2.7mJ (on), 2.35J (off)
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ