  • IKCM15H60HAXKMA1
IKCM15H60HAXKMA1
advertisement
Manufacturer No:
IKCM15H60HAXKMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IKCM15H60HAXKMA1
Package:
24-PowerDIP Module (1.028, 26.10mm)
Datasheet:
IKCM15H60HAXKMA1
Description:
Trans IGBT Module N-CH 24-Pin MDIP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IKCM15H60HAXKMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Number of Pins
    24
  • Published
    2015
  • Series
    CIPOS™
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    IGBT
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    16V
  • Current Rating
    15A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Voltage - Isolation
    2000Vrms
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Configuration
    3 Phase
  • Voltage
    600V
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Height Seated (Max)
    5.6mm
  • Length
    36mm
  • Width
    21mm