  • IFX21004TNV51AKSA1
IFX21004TNV51AKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IFX21004TNV51AKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IFX21004TNV51AKSA1
Package:
TO-220-5
Description:
Fixed IFX21004 PMIC 3 TO-220-5
Quantity:
In Stock : 5816
Step5Bar-code shipping tag
IFX21004TNV51AKSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • PSRR
    55dB (100Hz), 50dB (100Hz)
  • Dropout Voltage
    5V
  • Min Current Limit
    31mA
  • Nominal Output Voltage
    5V
  • Output Voltage 2
    15V
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-5
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Terminal Position
    ZIG-ZAG
  • Number of Functions
    1
  • Base Part Number
    IFX21004
  • Pin Count
    3
  • Current - Supply (Max)
    3.5mA
  • Number of Outputs
    2
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Output Voltage
    15V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Supply Voltage
    60V
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    100mA 30mA
  • Quiescent Current
    700A
  • Accuracy
    5 %
  • Watchdog Timer
    No
  • Output Voltage 1
    5V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    5V 15V
  • Number of Regulators
    2
  • Min Input Voltage
    12V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    1mA
  • Voltage Dropout (Max)
    10V @ 100mA 6V @ 30mA