  • IDWD20G120C5XKSA1
IDWD20G120C5XKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IDWD20G120C5XKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IDWD20G120C5XKSA1
Package:
TO-247-2
Datasheet:
IDWD20G120C5XKSA1
Description:
Silicon Carbide Schottky Diode Rectifier No Recovery Time > 500mA (Io) 1.65V @ 20A -55°C~175°C 166μA @ 1200V TO-247-2 Through Hole
Quantity:
In Stock : 384
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
IDWD20G120C5XKSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-2
  • Series
    CoolSiC™+
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Speed
    No Recovery Time > 500mA (Io)
  • Diode Type
    Silicon Carbide Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    166μA @ 1200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.65V @ 20A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1200V
  • Current - Average Rectified (Io)
    62A DC
  • Reverse Recovery Time
    0ns
  • Capacitance @ Vr, F
    1368pF @ 1V 1MHz