  • IDT79RC32T355-133DHI
IDT79RC32T355-133DHI
advertisement
Manufacturer No:
IDT79RC32T355-133DHI
HK JDW NO:
378-IDT79RC32T355-133DHI
Package:
PQFP
Description:
0.5mm 2.53.3V 32-bit Microprocessor 208-Pin 133MHz 2.5V PQFP
Quantity:
In Stock : 5759
Step5Bar-code shipping tag
IDT79RC32T355-133DHI
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    PQFP
  • Number of Pins
    208
  • Published
    1999
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    208
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    133MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Power Supplies
    2.53.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Voltage
    2.5V
  • Number of I/O
    36
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Bit Size
    32
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    YES
  • PWM Channels
    NO
  • DAC Channels
  • Address Bus Width
    26
  • External Data Bus Width
    32
  • Length
    28mm
  • Height Seated (Max)
    4.1mm
  • Width
    28mm