  • IDT79R3041-25PFG
IDT79R3041-25PFG
advertisement
Manufacturer No:
IDT79R3041-25PFG
HK JDW NO:
378-IDT79R3041-25PFG
Package:
LQFP
Datasheet:
IDT79R3041-25PFG
Description:
0.5mm 32-bit Microprocessor 25MHz 5V LQFP
Purchasing and Inquiry
IDT79R3041-25PFG Overview
The embedded microprocessor has been packed in LQFP for convenient overseas shipping. uPs/uCs/Peripheral ICs are a MICROPROCESSOR, RISC. The total number of terminations is 100. A 5V voltage supply should be used to turn on and run the cpu microprocessor. It is an architecture with 32 bits. 25MHz is the CPU's frequency. Its external data bus width is 32. Injecting pins into the embedded microprocessor body results in 100 pins. There are many applications for this CPU, since it is Surface Mount mounted. Currently, the CPU core voltage is 5V. The embedded microprocessor also has the following additional features: BURST BUS; 5 PIPELINE STAGES.
IDT79R3041-25PFG Features
32-Bit Structure
IDT79R3041-25PFG Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) IDT79R3041-25PFG Microprocessor applications.
  • Gas monitoring systems
  • Measurement and control field
  • 3D printers
  • Instrumentation and process control field
  • Glucose monitoring systems (for Type 1 Diabetes)
  • Smartphones-calling, video calling, texting, email
  • Security systems
  • Torpedo guidance
  • Home video and audio
  • Missile control
Step5Bar-code shipping tag
IDT79R3041-25PFG
  • Package / Case
    LQFP
  • Published
    1996
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    BURST BUS; 5 PIPELINE STAGES
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    25MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    100
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G100
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Voltage
    5V
    32
  • Address Bus Width
    32
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    NO
  • External Data Bus Width
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm