  • IDT72V7290L10BBG
IDT72V7290L10BBG
advertisement
Manufacturer No:
IDT72V7290L10BBG
HK JDW NO:
668-IDT72V7290L10BBG
Package:
256-BBGA
Datasheet:
IDT72V7290L10BBG
Description:
72V7290 FIFO memory IC72V Series 2.25M 32K x 726.5ns
Purchasing and Inquiry
IDT72V7290L10BBG Overview
FIFO memory chip can be found in the 256-BBGA package.In terms of packaging, it comes in Tray cases.A FIFO chip's memory is 2.25M 32K x 72 , which may be used to store applications and data.It is recommended that the temperature of the system be regulated to 0°C~70°C for reliable operation.A mounting type of Surface Mount is associated with the FIFO memory.Operation is based on a supply voltage of 3.15V~3.45V .This memory logic is part of the 72V series.75mA is the FIFO's maximum operating supply current.A member of the 72V7290 family, it has the following characteristics.
IDT72V7290L10BBG Features
2.25M 32K x 72 memory size
72V series
Best part number of 72V7290
IDT72V7290L10BBG Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. IDT72V7290L10BBG FIFOs Memory applications.
  • High-speed disk
  • Computer networks
  • Extended product-change notification
  • Extended product life cycle
  • Communications
  • Video time base correction
  • Video Processing
  • Address mapping
  • Rate buffers
  • One assembly
Step5Bar-code shipping tag
IDT72V7290L10BBG
  • Package / Case
    256-BBGA
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Series
    72V
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V7290
  • Current - Supply (Max)
    75mA
  • Memory Size
    2.25M 32K x 72
  • Access Time
    6.5ns
  • Data Rate
    100MHz