  • IDT72V7270L15BB
IDT72V7270L15BB
advertisement
Manufacturer No:
IDT72V7270L15BB
HK JDW NO:
668-IDT72V7270L15BB
Datasheet:
IDT72V7270L15BB
Description:
72V7270 FIFO memory IC72V Series 576K 8K x 7210ns
Purchasing and Inquiry
IDT72V7270L15BB Overview
This package is included in 256-BBGA .You'll find it packaged in the shape of a Tray .A memory of 576K 8K x 72 is available for storing applications and data on this FIFO chip.It is recommended that the temperature of the system be regulated to 0°C~70°C for reliable operation.A mounting type of Surface Mount is associated with the FIFO memory.A 3.15V~3.45V supply voltage is required to power it.The 72V series comprises this memory logic.There is a maximum operating current of 75mA in memory IC's supply.The 72V7270 family of integers consists of this type.
IDT72V7270L15BB Features
576K 8K x 72 memory size
72V series
Best part number of 72V7270
IDT72V7270L15BB Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. IDT72V7270L15BB FIFOs Memory applications.
  • Magnetic memories
  • Digital buffering
  • Video Processing
  • PC peripheral
  • Seismic Data Collection at Extreme Temperatures
  • Firmware loaders
  • Game Consoles
  • Queues for communication systems
  • Fabrication Site
  • Look-up Tables
Step5Bar-code shipping tag
IDT72V7270L15BB
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Series
    72V
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V7270
  • Current - Supply (Max)
    75mA
  • Memory Size
    576K 8K x 72
  • Access Time
    10ns
  • Data Rate
    66.7MHz