  • IDT72V72100L10BB
IDT72V72100L10BB
advertisement
Manufacturer No:
IDT72V72100L10BB
HK JDW NO:
668-IDT72V72100L10BB
Package:
256-BBGA
Datasheet:
IDT72V72100L10BB
Description:
72V72100 FIFO memory IC72V Series 4.5M 64K x 726.5ns
Purchasing and Inquiry
IDT72V72100L10BB Overview
FIFO memory chip can be found in the 256-BBGA package.There's a Tray on the package.Apps and data can be stored in the 4.5M 64K x 72 memory of the FIFO chip.Keeping the temperature at 0°C~70°C will ensure reliable operation.It is mounted in the Surface Mount position.Powered by a voltage of 3.15V~3.45V , it operates on a low supply voltage.It is a component from the 72V series.This FIFO products can operate at a maximum operating supply current of 75mA .I believe it belongs to the 72V72100 family of numbers.
IDT72V72100L10BB Features
4.5M 64K x 72 memory size
72V series
Best part number of 72V72100
IDT72V72100L10BB Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. IDT72V72100L10BB FIFOs Memory applications.
  • Communications Systems
  • Laser Receiver System
  • Temporary storage elements
  • Queues for communication systems
  • Digital buffering
  • TVs
  • Application that requires re-writable nonvolatile parameter memory
  • Test site
  • PC peripheral
  • Cameras
Step5Bar-code shipping tag
IDT72V72100L10BB
  • Package / Case
    256-BBGA
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Series
    72V
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V72100
  • Current - Supply (Max)
    75mA
  • Memory Size
    4.5M 64K x 72
  • Access Time
    6.5ns
  • Data Rate
    100MHz