  • IDT72V3694L15PF
IDT72V3694L15PF
advertisement
Manufacturer No:
IDT72V3694L15PF
HK JDW NO:
668-IDT72V3694L15PF
Package:
128-LQFP
Datasheet:
IDT72V3694L15PF
Description:
72V3694 FIFO memory IC72V Series 2.25M 32K x 36 x 210ns
Purchasing and Inquiry
IDT72V3694L15PF Overview
FIFO memory chip is included in the 128-LQFP package.In the shape of a Tray , it's packaged.There is a memory of 2.25M 32K x 36 x 2 available for storing data and applications.It is recommended that the temperature of the system be regulated to 0°C~70°C for reliable operation.Mounting type Surface Mount indicates that the FIFO memory is mounted.This FIFO products operates at 3.15V~3.45V volts.It is a component from the 72V series.There is a FIFO's maximum operating supply current of 400mA .Memory IC belongs to the 72V3694 family.
IDT72V3694L15PF Features
2.25M 32K x 36 x 2 memory size
72V series
Best part number of 72V3694
IDT72V3694L15PF Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. IDT72V3694L15PF FIFOs Memory applications.
  • TVs
  • General Data Collection Applications at Low-Temperatures
  • Optical memories
  • Multi-stage synchronizer
  • Desktop Computers
  • Magnetic memories
  • Programmable Logic Controller
  • Measurement Equipment
  • Thermal Management for DDR3 Memory Modules
  • Code converters
Step5Bar-code shipping tag
IDT72V3694L15PF
  • Package / Case
    128-LQFP
  • Supplier Device Package
    128-TQFP (14x20)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V3694
  • Current - Supply (Max)
    400mA
  • Memory Size
    2.25M 32K x 36 x 2
  • Access Time
    10ns
  • Data Rate
    66.7MHz