  • IDT72V3684L15PF
IDT72V3684L15PF
advertisement
Manufacturer No:
IDT72V3684L15PF
HK JDW NO:
668-IDT72V3684L15PF
Package:
128-LQFP
Datasheet:
IDT72V3684L15PF
Description:
72V3684 FIFO memory IC72V Series 1.125M 16K x 36 x 210ns
Purchasing and Inquiry
IDT72V3684L15PF Overview
FIFO memory chip is included in the 128-LQFP package.In this case, it is packaged in case number Tray .A memory of 1.125M 16K x 36 x 2 is available for storing applications and data on this FIFO chip.It is recommended that the temperature be regulated to 0°C~70°C to ensure reliable operation.It is a Surface Mount mounting type FIFO memory.For operation, a voltage of 3.15V~3.45V is used.It is part of the 72V series of memory logics.This FIFO products can operate at a maximum operating supply current of 400mA .A member of the 72V3684 family, it has the following characteristics.
IDT72V3684L15PF Features
1.125M 16K x 36 x 2 memory size
72V series
Best part number of 72V3684
IDT72V3684L15PF Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. IDT72V3684L15PF FIFOs Memory applications.
  • Code converters
  • HDD
  • Smart Meter
  • Look-up Tables
  • Telecommunication
  • IP Camera Buffer
  • Buses
  • Computer Systems
  • Portable Information Devices
  • General Data Collection Applications at Low-Temperatures
Step5Bar-code shipping tag
IDT72V3684L15PF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    128-LQFP
  • Supplier Device Package
    128-TQFP (14x20)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    72V
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V3684
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    400mA
  • Memory Size
    1.125M 16K x 36 x 2
  • Access Time
    10ns
  • Data Rate
    66.7MHz