  • IDT72V3684L10PF
IDT72V3684L10PF
advertisement
Manufacturer No:
IDT72V3684L10PF
HK JDW NO:
668-IDT72V3684L10PF
Package:
128-LQFP
Datasheet:
IDT72V3684L10PF
Description:
72V3684 FIFO memory IC72V Series 1.125M 16K x 36 x 26.5ns
Purchasing and Inquiry
IDT72V3684L10PF Overview
FIFO memory chip is included in the 128-LQFP package.In the shape of a Tray , it's packaged.There is a memory of 1.125M 16K x 36 x 2 available for storing data and applications.It is recommended that the temperature be kept at 0°C~70°C to ensure reliable operation.The FIFO memory's mounting type is Surface Mount .A voltage supply of 3.15V~3.45V is needed to operate it.It belongs to the 72V series of memory logics.It has a maximum operating supply current of 400mA .The 72V3684 family of objects contains it.
IDT72V3684L10PF Features
1.125M 16K x 36 x 2 memory size
72V series
Best part number of 72V3684
IDT72V3684L10PF Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. IDT72V3684L10PF FIFOs Memory applications.
  • Communications
  • Multimedia
  • GPS Offender Tracking
  • Desktop Computers
  • Data
  • Buses
  • A/D output buffers
  • Computer networks
  • Code converters
  • Video Processing
Step5Bar-code shipping tag
IDT72V3684L10PF
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    128-LQFP
  • Supplier Device Package
    128-TQFP (14x20)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Series
    72V
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V3684
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    400mA
  • Memory Size
    1.125M 16K x 36 x 2
  • Access Time
    6.5ns
  • Data Rate
    100MHz