  • IDT72V3683L10PF
IDT72V3683L10PF
advertisement
Manufacturer No:
IDT72V3683L10PF
HK JDW NO:
668-IDT72V3683L10PF
Package:
128-LQFP
Datasheet:
IDT72V3683L10PF
Description:
72V3683 FIFO memory IC72V Series 576K 16K x 366.5ns
Purchasing and Inquiry
IDT72V3683L10PF Overview
128-LQFP is a package that contains FIFO memory chip.Tray case is used for packaging.In addition, the FIFO chip has a memory capacity of 576K 16K x 36 , which can be used to store applications and data.A temperature regulation of 0°C~70°C is crucial for reliable operation.The FIFO memory's mounting type is Surface Mount .It uses a supply voltage of 3.15V~3.45V to operate.The 72V series contains this memory logic.There is a maximum operating current of 400mA in memory IC's supply.In addition, it is among the members of the 72V3683 family.
IDT72V3683L10PF Features
576K 16K x 36 memory size
72V series
Best part number of 72V3683
IDT72V3683L10PF Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. IDT72V3683L10PF FIFOs Memory applications.
  • Transistors
  • Extended product life cycle
  • Data-acquisition systems
  • Buses
  • Medical Monitoring Device
  • Switches
  • Game Controller
  • Data
  • Consumer Systems
  • IP Radio
Step5Bar-code shipping tag
IDT72V3683L10PF
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    128-LQFP
  • Supplier Device Package
    128-TQFP (14x20)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Series
    72V
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V3683
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    400mA
  • Memory Size
    576K 16K x 36
  • Access Time
    6.5ns
  • Data Rate
    100MHz