  • IDT72V3641L15PF
IDT72V3641L15PF
advertisement
Manufacturer No:
IDT72V3641L15PF
HK JDW NO:
668-IDT72V3641L15PF
Package:
120-LQFP
Datasheet:
IDT72V3641L15PF
Description:
72V3641 FIFO memory IC72V Series 36K 1K x 3610ns
Purchasing and Inquiry
IDT72V3641L15PF Overview
FIFO memory chip is included in the 120-LQFP package.It's packaged in the shape of a Tray .Data and applications can be stored in the FIFO chip's 36K 1K x 36 memory.The temperature should be kept at 0°C~70°C to ensure reliable operation.Surface Mount is the mounting type of the FIFO memory.A voltage supply of 3V~3.6V is needed to operate it.The 72V series contains this memory logic.A FIFO's maximum operating supply current of 400μA is available.Memory IC belongs to the 72V3641 family.
IDT72V3641L15PF Features
36K 1K x 36 memory size
72V series
Best part number of 72V3641
IDT72V3641L15PF Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. IDT72V3641L15PF FIFOs Memory applications.
  • Magnetic memories
  • Desktop Computers
  • Wireless
  • Video Processing
  • Microprogramming
  • Switches
  • Optical memories
  • One assembly
  • High-speed graphics pixel buffer
  • Portable Information Devices
Step5Bar-code shipping tag
IDT72V3641L15PF
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    120-LQFP
  • Supplier Device Package
    120-TQFP (14x14)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Series
    72V
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Base Part Number
    72V3641
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    400μA
  • Memory Size
    36K 1K x 36
  • Access Time
    10ns
  • Data Rate
    66.7MHz