  • IDT72413L45P
IDT72413L45P
advertisement
Manufacturer No:
IDT72413L45P
HK JDW NO:
668-IDT72413L45P
Package:
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
IDT72413L45P
Description:
72413 FIFO memory IC7200 Series 320 64 x 519ns
Purchasing and Inquiry
IDT72413L45P Overview
The 20-DIP (0.300, 7.62mm) package contains FIFO memory chip.There's a Tray on the package.In addition, the FIFO chip has a memory capacity of 320 64 x 5 , which can be used to store applications and data.It is recommended that the temperature be regulated to 0°C~70°C to ensure reliable operation.Mounting type Through Hole is assigned to the FIFO memory.A 4.5V~5.5V supply voltage is required to power it.This memory logic is part of the 7200 series.This FIFO products can operate at a maximum operating supply current of 60mA .I believe it belongs to the 72413 family of numbers.
IDT72413L45P Features
320 64 x 5 memory size
7200 series
Best part number of 72413
IDT72413L45P Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. IDT72413L45P FIFOs Memory applications.
  • Industrial Systems
  • Network switching/routing
  • Portable Information Devices
  • Data
  • Firmware loaders
  • Video
  • Address mapping
  • Magnetic memories
  • Rate buffers
  • Extended product-change notification
Step5Bar-code shipping tag
IDT72413L45P
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    20-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Supplier Device Package
    20-PDIP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    7200
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    72413
  • Function
    Asynchronous
  • Current - Supply (Max)
    60mA
  • Memory Size
    320 64 x 5
  • Access Time
    19ns
  • Data Rate
    45MHz