  • IDT71V67602S133BGI
IDT71V67602S133BGI
advertisement
Manufacturer No:
IDT71V67602S133BGI
HK JDW NO:
378-IDT71V67602S133BGI
Package:
BGA
Description:
2.53.3V V 119 Pin Memory IC 22mm mm
Step5Bar-code shipping tag
IDT71V67602S133BGI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Frequency
    133MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    119
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.465V
  • Power Supplies
    2.53.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.135V
  • Interface
    Parallel
  • Memory Type
    RAM, SRAM
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Supply Current-Max
    0.28mA
  • Organization
    256KX36
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    36
  • Standby Current-Max
    0.07A
  • Memory Density
    9437184 bit
  • Access Time (Max)
    4.2 ns
  • I/O Type
    COMMON
  • Standby Voltage-Min
    3.14V
  • Height Seated (Max)
    2.36mm
  • Length
    22mm
  • Width
    14mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Package / Case
    BGA
  • Surface Mount
    YES
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    119
  • ECCN Code
    3A991.B.2.A
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • HTS Code
  • Subcategory
    SRAMs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm