  • IDD15E60BUMA2
IDD15E60BUMA2
advertisement
Manufacturer No:
IDD15E60BUMA2
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IDD15E60BUMA2
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
IDD15E60BUMA2
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IDD15E60BUMA2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    83.3W
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    2V @ 15A
  • Forward Current
    29.2A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Current - Average Rectified (Io)
    29.2A DC
  • Forward Voltage
    2V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    600V
  • Average Rectified Current
    29.2A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    87 ns
  • Peak Reverse Current
    50μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    600V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    60A