  • ICS8535AG-01LF
ICS8535AG-01LF
advertisement
Manufacturer No:
ICS8535AG-01LF
HK JDW NO:
378-ICS8535AG-01LF
Package:
TSSOP
Datasheet:
Description:
3.3V Clock Buffer DUAL 20 Pins TSSOP
Purchasing and Inquiry
ICS8535AG-01LF Overview
It is available in the case TSSOP for this cut smart buffer. A total of 20 terminations are present. Supply voltages of 3.3V allow for high efficiency. There is a pin count of 20 on timeing clock. It is operated using the 20 pins. It is contained in Clock Drivers. There is an electronic gadget called 8535 in this family. In this case, Vsup will be set to 3.465V (decimal). The circuit uses a logic IC with a value of LOW SKEW CLOCK DRIVER as the input. In order for the supply voltage (Vsup) to stay above 3.135V, it should be kept as high as possible. As a result, it requires a supply voltage of 3.3V volts to run. It is possible to get 4 true outputs. For stable operation, the maximum operating temperature should not exceed 70°C°C.
ICS8535AG-01LF Features
20 terminations
Clock Drivers subcategory
logic IC type of LOW SKEW CLOCK DRIVER
ICS8535AG-01LF Applications
  • Fibre channel (FC)
  • Edge computing
  • Clock signal format conversion
  • Cell Phone (UMTS/WCDMA/GSM)
  • Storage area network
  • Synchronous digital system
  • Network
  • Gigabit Ethernet (GbE)
  • Line receiver and signal recovery
  • High speed line receiver
Step5Bar-code shipping tag
ICS8535AG-01LF
  • Package / Case
    TSSOP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    20
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • HTS Code
  • Subcategory
    Clock Drivers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.465V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.135V
  • Family
    8535
  • Logic IC Type
    LOW SKEW CLOCK DRIVER
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    1.9 ns
  • Propagation Delay (tpd)
    1.9 ns
  • Same Edge Skew-Max (tskwd)
    0.03 ns
  • Number of True Outputs
    4
  • Input Conditioning
    MUX
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    6.5mm
  • Width
    4.4mm