  • ICA-318-SGG
ICA-318-SGG
advertisement
Manufacturer No:
ICA-318-SGG
Manufacturer:
Samtec
HK JDW NO:
680-ICA-318-SGG
Package:
Datasheet:
Description:
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ICA-318-SGG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Polyester, Glass Filled
  • Number of Positions or Pins (Grid)
    18 (2 x 9)
  • Contact Material - Mating
    Beryllium Copper
  • Contact Material - Post
    Brass
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    ICA
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Open Frame
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    DIP, 0.3 (7.62mm) Row Spacing
  • Number of Rows
    2
  • Additional Feature
    STANDARD: UL 94V-0
  • HTS Code
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Orientation
    Straight
  • Current Rating
    1A
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Body Length or Diameter
    0.9 inch
  • Number of Contacts
    18
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.395 inch
  • Lead Length
    3.175mm
  • Body Depth
    0.1 inch
  • Contact Style
    MACHINE SCREW
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Insulation Resistance
    5000000000Ohm
  • Mating Contact Pitch
    0.1 inch
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1400VAC V
  • PCB Contact Row Spacing
    0.3 mm
  • Termination Post Length
    0.125 3.18mm
  • Pitch - Post
    0.100 2.54mm