  • HVGC-240-1750B
HVGC-240-1750B
advertisement
Manufacturer No:
HVGC-240-1750B
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
HK JDW NO:
495-HVGC-240-1750B
Package:
Datasheet:
HVGC-240-1750B
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HVGC-240-1750B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~90°C
  • Series
    HVGC-240 (240W)
  • Size / Dimension
    9.06Lx2.68W x 1.53 H 230.2mmx68.0mmx38.8mm
  • Feature
    OTP, OVP, SCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Constant Current
  • Power (Watts)
    240W
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    cURus
  • Efficiency
    93%
  • Voltage - Isolation
    3.75kV
  • Voltage - Input (Max)
    528VAC
  • Voltage - Input (Min)
    180VAC
  • Current - Output (Max)
    1.75A
  • Voltage - Output
    68.5V~137.1V