  • HVGC-150-1050B
HVGC-150-1050B
advertisement
Manufacturer No:
HVGC-150-1050B
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
HK JDW NO:
495-HVGC-150-1050B
Package:
Datasheet:
HVGC-150-1050B
Description:
Quantity:
In Stock : 5
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HVGC-150-1050B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Panel, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    7
  • Weight
    1.240122kg
  • Operating Temperature
    -40°C~80°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    HVGC-150 (150W)
  • Size / Dimension
    8.70Lx2.68W x 1.53 H 221.0mmx68.0mmx38.8mm
  • Feature
    OTP, OVP, SCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Constant Current
  • Power (Watts)
    150W
  • Voltage - Rated
    747V
  • Depth
    68mm
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, CE, cURus, TUV
  • Efficiency
    90%
  • Voltage - Isolation
    3.75kV
  • Voltage - Input (Max)
    528VAC
  • Voltage - Output 1
    143V
  • Voltage - Input (Min)
    180VAC
  • Output Current
    1.05A
  • Output Power
    150.15W
  • Voltage - Output
    15V~143V
  • Topology
    AC DC Converter
  • Current - Output 1
    1.05A
  • Max Output Power
    150.15W
  • Max Input Current
    500mA
  • Dimming
    Analog, PWM
  • Height
    38.8mm