  • HVCB2512FTD10M0
HVCB2512FTD10M0
advertisement
Manufacturer No:
HVCB2512FTD10M0
HK JDW NO:
762-HVCB2512FTD10M0
Package:
2512 (6432 Metric)
Datasheet:
HVCB2512FTD10M0
Description:
FIXED RESISTOR HVC Series, Thick Film, 10MOhm, ±1%, -55°C~150°C
Step5Bar-code shipping tag
HVCB2512FTD10M0
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    2512 (6432 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.250Lx0.125W 6.35mmx3.18mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    10MOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Packing Method
    TR, PLASTIC, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Working Voltage
    3000V
  • Height
    762μm
  • Height Seated (Max)
    0.030 0.76mm