  • HV1860-2R7107-R
HV1860-2R7107-R
advertisement
Manufacturer No:
HV1860-2R7107-R
HK JDW NO:
255-HV1860-2R7107-R
Package:
Radial, Can
Datasheet:
HV1860-2R7107-R
Description:
BUSSMANN BY EATON HV1860-2R7107-R Supercapacitor, Supercapacitor, 100 F, +30%, -10%, 2.7 V, Radial Leaded, 7.5 mm
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HV1860-2R7107-R
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~65°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    PowerStor HV
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    -10% +30%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Voltage - Rated
    2.7V
  • Capacitance
    100F
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    12mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 65°C
  • Height Seated (Max)
    2.382 60.50mm