  • HTCR2512EW-1R0FT18
HTCR2512EW-1R0FT18
advertisement
Manufacturer No:
HTCR2512EW-1R0FT18
HK JDW NO:
850-HTCR2512EW-1R0FT18
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, HTCR Series, Thick Film, 1Ohm, 1%,
Step5Bar-code shipping tag
HTCR2512EW-1R0FT18
  • Tolerance
    1%
  • Temperature Coefficient
    200 ppm/°C
  • Resistance
    1Ohm
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Max Operating Temperature
    225°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power Rating
    1W
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    3.2mm
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    6432
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Case Code (Imperial)
    2512
  • Rated Temperature
    70°C
  • Length
    6.25mm