  • HSMJ-A430-W50M1
HSMJ-A430-W50M1
advertisement
Manufacturer No:
HSMJ-A430-W50M1
Manufacturer:
Broadcom Limited
HK JDW NO:
107-HSMJ-A430-W50M1
Package:
4-PLCC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HSMJ-A430-W50M1
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Pure Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Red
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Visible LEDs
  • Power Rating
    180mW
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    3.2mm
  • Base Part Number
    HSMJ-A430
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Standard
  • Power Dissipation
    180mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2.2V
  • Viewing Angle
    30°
  • Optoelectronic Device Type
    SINGLE COLOR LED
  • Forward Current
    50mA
  • Lens Style
    Round with Domed Top
  • Luminous Intensity
    2.3 cd
  • Millicandela Rating
    2300mcd
  • Illumination Color
    Orange
  • Lens Transparency
    Clear
  • Wavelength - Peak
    621nm
  • Lens Color
    Colorless
  • Reverse Voltage
    5V
  • Wavelength - Dominant
    615nm
  • Height
    3.87mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Package / Case
    4-PLCC
  • Number of Pins
    4
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2017
  • Size / Dimension
    3.20mm Lx2.80mm W