  • HR31-5.08R-5PDL(75)
HR31-5.08R-5PDL(75)
advertisement
Manufacturer No:
HR31-5.08R-5PDL(75)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-HR31-5.08R-5PDL(75)
Package:
Description:
HR31 Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 5-Position Board to Cable/Wire 0.339 8.61mm Height
Step5Bar-code shipping tag
HR31-5.08R-5PDL(75)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Contact Shape
    Circular
  • Insulation Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    HR31
  • Feature
    Board Lock, Mating Flange
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Header
  • Number of Positions
    5
  • Number of Rows
    1
  • Fastening Type
    Threaded
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Male Pin
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Insulation Height
    0.339 8.61mm
  • Style
    Board to Cable/Wire
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Pitch - Mating
    0.200 5.08mm
  • Insulation Color
    Green
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Contact Length - Post
    0.130 3.30mm
  • Shrouding
    Shrouded - 4 Wall
  • Body Breadth
    0.339 inch
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Empty Shell
  • Body Depth
    0.472 inch
  • Dielectric Withstanding Voltage
    2000VAC V