  • HR10A-7J-6SC(73)
HR10A-7J-6SC(73)
advertisement
Manufacturer No:
HR10A-7J-6SC(73)
HK JDW NO:
355-HR10A-7J-6SC(73)
Package:
Datasheet:
HR10A-7J-6SC(73)
Purchasing and Inquiry
HR10A-7J-6SC(73) Overview
HR10A-7J-6SC(73) Features
HR10A series
HR10A-7J-6SC(73) Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd HR10A-7J-6SC(73) Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments.
  • Battery Operated Systems
  • High Speed Data Acquisition for PCs
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • In-building wireless telephony
  • Data Acquisition Systems
  • Displaying
  • Multicarrier, multimode digital receivers
  • TD-SCDMA, WiMAX
  • Imaging Systems
Step5Bar-code shipping tag
HR10A-7J-6SC(73)
  • Contact Material
    Bronze
  • Contact Plating
    Gold, Silver
  • Mount
    Cable, Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Contact Shape
    Circular
  • Shell Material
    Zinc Alloy
  • Housing Material
    Brass
  • Insert Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C
    HR10A
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Backshell, Cable Clamp, Strain Relief
  • Connector Type
    Jack Housing
  • Type
    For Female Sockets
  • Number of Positions
    6
  • Voltage - Rated
    100V
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Crimp
  • Total Number of Contacts
    6
    Unshielded
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    2A
  • Shell Size - Insert
    7
    Female
  • Housing Color
  • Body Depth
    1.389 inch
  • Rated Current (Signal)
    2A
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Note
    Contacts Not Included
  • Contact Size
    1.0mm
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    300VAC V