  • HR10A-10P-12SC(73)
HR10A-10P-12SC(73)
advertisement
Manufacturer No:
HR10A-10P-12SC(73)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-HR10A-10P-12SC(73)
Purchasing and Inquiry
HR10A-10P-12SC(73) Overview
HR10A-10P-12SC(73) Features
HR10A series
HR10A-10P-12SC(73) Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd HR10A-10P-12SC(73) Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • High Speed Data Acquisition
  • Audio/Video devices
  • Music reproduction technology
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • Communication test equipment
  • Communications
  • Communication Systems
  • Multicarrier, multimode digital receivers
  • Multiplexed Data Acquisition Systems
Step5Bar-code shipping tag
HR10A-10P-12SC(73)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Mount
    Cable, Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Contact Shape
    Circular
  • Shell Material
    Zinc Alloy
  • Insert Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Body Material
    Brass
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1998
  • Series
    HR10A
  • Feature
    Backshell, Cable Clamp, Strain Relief
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Plug Housing
  • Type
    For Female Sockets
  • Number of Positions
    12
  • Voltage - Rated
    100V
  • Additional Feature
    POLARIZED
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Subcategory
    DIN Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Crimp
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    12
  • Orientation
    Keyed
  • Shielding
    Unshielded
  • Current Rating
    2A
  • Shell Finish
    Nickel
  • Shell Size - Insert
    10
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Gender
    Female
  • Housing Color
    Silver
  • Empty Shell
  • Body Depth
    1.693 inch
  • Rated Current (Signal)
    2A
  • Note
    Contacts Not Included
  • Contact Size
    1.0mm
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    300VAC V