  • HQCCWM430GAH6A
HQCCWM430GAH6A
advertisement
Manufacturer No:
HQCCWM430GAH6A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-HQCCWM430GAH6A
Package:
2325 (5864 Metric)
Datasheet:
HQCCWM430GAH6A
Description:
Hi-Q® 43pF Ceramic Capacitor ±2% P90 0.230Lx0.250W 5.84mmx6.35mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Ultra Low ESR, High Voltage Surface Mount, MLCC 2325 (5864 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
HQCCWM430GAH6A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    2325 (5864 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Hi-Q®
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.230Lx0.250W 5.84mmx6.35mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Feature
    High Q, Low Loss, Ultra Low ESR, High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    P90
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency
  • Capacitance
    43pF
  • Voltage - Rated DC
    2.5kV
  • Height
    5.84mm
  • Thickness (Max)
    0.145 3.68mm
  • Thickness
    3.683mm