  • HQCCWA560GAT6A
HQCCWA560GAT6A
advertisement
Manufacturer No:
HQCCWA560GAT6A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-HQCCWA560GAT6A
Package:
2325 (5864 Metric)
Datasheet:
Description:
Hi-Q® 56pF Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.230Lx0.250W 5.84mmx6.35mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Ultra Low ESR, High Voltage Surface Mount, MLCC 2325 (5864 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
HQCCWA560GAT6A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    2325 (5864 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Hi-Q®
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.230Lx0.250W 5.84mmx6.35mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Feature
    High Q, Low Loss, Ultra Low ESR, High Voltage
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency
  • Capacitance
    56pF
  • Voltage - Rated DC
    2.5kV
  • Thickness (Max)
    0.145 3.68mm
  • Thickness
    3.683mm