  • HMK107B7103KA-T
HMK107B7103KA-T
advertisement
Manufacturer No:
HMK107B7103KA-T
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-HMK107B7103KA-T
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
HMK107B7103KA-T
Purchasing and Inquiry
HMK107B7103KA-T Overview
This device's program size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 100V can be used for operation.
HMK107B7103KA-T Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V
HMK107B7103KA-T Applications
There are a lot of Taiyo Yuden HMK107B7103KA-T applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
HMK107B7103KA-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    M
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TAPE, PAPER
  • Depth
    800μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    100V
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Height
    800μm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm