  • HL2-H-AC100V-F
HL2-H-AC100V-F
advertisement
Manufacturer No:
HL2-H-AC100V-F
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-HL2-H-AC100V-F
Package:
100
Datasheet:
HL2-H-AC100V-F
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 100V
Step5Bar-code shipping tag
HL2-H-AC100V-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Silver Tin Oxide (AgSnO)
  • Mount
    Socket, Socketable
  • Mounting Type
    Socketable
  • Package / Case
    100
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -50°C~70°C
  • Published
    2007
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Plug
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -50°C
  • Termination Style
    Plug In, Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
  • Max Voltage Rating (AC)
    125V
  • Max Current Rating
    10A
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Contact Form
    DPDT (2 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Operate Time
    25ms
  • Coil Voltage
    100VAC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    125VAC - Nom
  • Coil Current
    12mA
  • Release Time
    25ms
  • Must Operate Voltage
    80VAC
  • Contact Rating (Current)
    10A
  • Power Consumption
    1.3W
  • Coil Power
    1.2W
  • Must Release Voltage
    30VAC
  • Coil Voltage (AC)
    100V