  • HL1-HP-AC48V
HL1-HP-AC48V
advertisement
Manufacturer No:
HL1-HP-AC48V
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-HL1-HP-AC48V
Package:
Datasheet:
HL1-HP-AC48V
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 48V
Step5Bar-code shipping tag
HL1-HP-AC48V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Silver Alloy
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -50°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Series
    HL
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Packing Method
    BOX
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Termination Style
    PC Pin
  • Body Length or Diameter
    27.2mm
  • Body Breadth
    20.8 mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    15A
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Contact Form
    SPDT (1 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Operate Time
    10ms
  • Coil Voltage
    48VAC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    125VAC - Nom
  • Coil Current
    25mA
  • Must Operate Voltage
    38.4VAC
  • Coil Power
    1.2W
  • Must Release Voltage
    14.4VAC
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil/Input Supply Type
    AC
  • Coil Voltage (AC)
    48V