  • HIF6HB-60D-1.27R
HIF6HB-60D-1.27R
advertisement
Manufacturer No:
HIF6HB-60D-1.27R
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-HIF6HB-60D-1.27R
Package:
Datasheet:
HIF6HB-60D-1.27R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HIF6HB-60D-1.27R
  • Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Insulation Material
    POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE
  • Mounting Option 1
    LOCKING
  • Series
    HIF6
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Closed End, Polarizing Key, Strain Relief
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    60
  • Color
  • Additional Feature
    STAGGERED CONFIGURATION
  • HTS Code
  • Contact Type
    Female Socket
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.050 1.27mm
  • Total Number of Contacts
    60
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    COMMERCIAL
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Rated Current (Signal)
    0.5A
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Wire Gauge
    28 AWG
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Row Spacing
    0.100 (2.54mm)
  • Termination Type
    IDC
  • Dielectric Withstanding Voltage
    300VAC V
  • Durability
    500 Cycles
  • Cable Termination
    IDC
  • Wire Type
    Ribbon Cable
  • Contact Design
    PREASSEM CONN
  • Wire Size (Min)
    30 AWG
  • Wire Size (Max)
    30 AWG