  • HIF4-40D-3.18R
HIF4-40D-3.18R
advertisement
Manufacturer No:
HIF4-40D-3.18R
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-HIF4-40D-3.18R
Package:
Datasheet:
HIF4-40D-3.18R
Description:
Conn IDC Connector SKT 40 POS 3.18mm IDT RA Cable Mount
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HIF4-40D-3.18R
    Select All
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Rated Current (Signal)
    3A
  • Contact Resistance
    15mOhm
  • Wire Gauge
    24 AWG
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Row Spacing
    0.125 (3.18mm)
  • Polarization Key
    CENTER
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VAC V
  • Durability
    500 Cycles
  • Cable Termination
    IDC
  • Wire Type
    Discrete or Ribbon Cable
  • Contact Design
    PREASSEM CONN
  • Insulation Diameter-Min
    0.039 inch
  • Contact Finish Thickness
    8.00μin 0.203μm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Insulation Material
    POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE
  • Mounting Option 1
    LOCKING
  • Packaging
    Tray
  • Series
    HIF4
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Strain Relief
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Termination
    IDT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    40
  • Color
    2
  • Additional Feature
    POLARIZED
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.125 3.18mm
  • Total Number of Contacts
    40
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Operating Temperature (Max)
    85°C