  • HIF3FB-40DA-2.54DSA(71)
HIF3FB-40DA-2.54DSA(71)
advertisement
Manufacturer No:
HIF3FB-40DA-2.54DSA(71)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-HIF3FB-40DA-2.54DSA(71)
Purchasing and Inquiry
HIF3FB-40DA-2.54DSA(71) Overview
HIF3FB-40DA-2.54DSA(71) Features
HIF3FB series
HIF3FB-40DA-2.54DSA(71) Applications
  • Instrumentation
  • Data Technology
  • Industrial Automation
  • Medical technology
  • Measuring & Control Technology
  • Embedded systems
  • Automotive Electronics
  • Datacom
  • Telecommunications
  • Communication
Step5Bar-code shipping tag
HIF3FB-40DA-2.54DSA(71)
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Housing Material
    Polybutylene
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    HIF3FB
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Polarizing Key
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    40
  • Applications
    2
  • Voltage - Rated
    200VAC
  • Additional Feature
    LOW PROFILE
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
  • Orientation
    Straight
  • Insulation Height
    0.374 9.50mm
  • Style
    Board to Board or Cable
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    1A
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Insulation Color
    Black
  • Number of Conductors
    ONE
    COMMERCIAL
  • Row Spacing - Mating
    0.100 (2.54mm)
  • Contact Length - Post
    0.118 3.00mm
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Contact Finish - Post
    Tin
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Contact Gender
    Female
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Body Depth
    0.374 inch
  • Rated Current (Signal)
    1A
  • Contact Resistance
    15mOhm
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Mating Contact Pitch
    0.1 inch
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    650VAC V
  • Durability
    500 Cycles
  • Height
    9.5mm
  • Length
    55.37mm
  • Contact Finish Thickness - Mating
    8.00μin 0.203μm
  • Contact Finish Thickness - Post
    78.7μin 2.00μm
  • Stack Height (Mating)
    12.2mm