  • HHXD250ARA271MJA0G
HHXD250ARA271MJA0G
advertisement
Manufacturer No:
HHXD250ARA271MJA0G
HK JDW NO:
856-HHXD250ARA271MJA0G
Purchasing and Inquiry
HHXD250ARA271MJA0G Overview
2.5A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.There is an ESR (Equivalent Series Resistance) of 20mOhm on this electrical device.Providing a ripple current at low frequency is necessary for 325mA @ 120Hz to function properly.A stable operation requires an operating temperature of -55°C~105°C.
HHXD250ARA271MJA0G Features
2.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 20mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
HHXD250ARA271MJA0G Applications
There are a lot of United Chemi-Con HHXD250ARA271MJA0G applications of aluminum polymer capacitors.
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Phone chargers
  • Miniature high Power Supply.
  • Motherboards
  • Medical equipment
  • LED driver power supplies
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
Step5Bar-code shipping tag
HHXD250ARA271MJA0G
  • Tolerance
    ±20%
    Automotive
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    270μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    20mOhm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    325mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.5A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    HXD
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm