  • HHXD160ARA820MF61G
HHXD160ARA820MF61G
advertisement
Manufacturer No:
HHXD160ARA820MF61G
HK JDW NO:
856-HHXD160ARA820MF61G
Purchasing and Inquiry
HHXD160ARA820MF61G Overview
Systems need 1.6A @ 100kHz ripple current at high frequencies in order to function.The device has an ESR of 45mOhm.To enable 160mA @ 120Hz to fully perform its function, a ripple current @ Low Frequency must be provided.For stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
HHXD160ARA820MF61G Features
1.6A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 45mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
HHXD160ARA820MF61G Applications
There are a lot of United Chemi-Con HHXD160ARA820MF61G applications of aluminum polymer capacitors.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Miniature high Power Supply.
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Phone chargers
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Medical equipment
  • LED driver power supplies
  • Motherboards
Step5Bar-code shipping tag
HHXD160ARA820MF61G
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    HXD
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    Automotive
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    82μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    45mOhm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    160mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.6A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.240 6.10mm