  • HHXB350ARA271MJA0G
HHXB350ARA271MJA0G
advertisement
Manufacturer No:
HHXB350ARA271MJA0G
HK JDW NO:
856-HHXB350ARA271MJA0G
Purchasing and Inquiry
HHXB350ARA271MJA0G Overview
For power systems, 2.5A @ 100kHz ripple current at high frequency must be present.In this electrical device, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 20mOhm.It is important to note that the part has a dissipation factor of 0.12 %.Stable operation requires -55°C~105°C as the operating temperature.
HHXB350ARA271MJA0G Features
2.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 20mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
HHXB350ARA271MJA0G Applications
There are a lot of United Chemi-Con HHXB350ARA271MJA0G applications of aluminum polymer capacitors.
  • LED driver power supplies
  • Medical equipment
  • Phone chargers
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Miniature high Power Supply.
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Motherboards
Step5Bar-code shipping tag
HHXB350ARA271MJA0G
  • Capacitance
    270μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    20mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.5A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.5A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.406 10.30mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    HXB
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%